SİBER İÇERİK ÜRETİMİ

"İşler yolunda gitmiyorsa eksik tasarımda değil içeriktedir" Edward Tufte
"Sözleriniz veya görsel içeriğiniz konuyla ilişkili değilse, onları adeta dans eden bir tasarımla sunmak konuyla ilişkilendirmeye yetmeyecektir. Ziyaretçinin sıkılması tasarım hatalarından değil, çoğunlukla içerik yanlışındandır." New York Times'ın deyimiyle "siber bilginin Da Vinci'si Edward Tufte içeriğin önemini böyle tanımlıyor.

Siber içerik geleneksel medyadan farklıdır, hipernesneler üzerinden yaratılır. Her nesne siber coğrafyanın başka bir alanına dokunmaktadır, ilişimlidir. Her an sıradan gözüken bir metin, tek bir klik'le başka bir metne, fotoğrafa, müzik, oyun, film ve benzeri onlarca forma dönüşebilir. Etkileşim sadece içerikle okuyucu arasında değil, içeriğin ta kendisindedir. İçerik sözcüğü klikmedya tarafından böyle algılanır ve siber olanaklarla yaratılır.
Dijital okumak dijital yazmak
Web içeriğinde hangisi önce gelir? Okumak mı yazmak mı? Bir dijital içeriğin okunması önceliklidir; evet. Çünkü içeriğin amacına ulaştığı, anlam bulduğu, iletişime geçtiği ve etkileşim yarattığı yer okuma sürecinin kendisidir. Okuma bu kadar önemli de, dijital içeriğin üretilmesi, yazılması ve okumaya uygun tasarlanması önemsiz mi?
» devamı için tıklayın
kurumsal yayıncılık | siber içerik yönetimi | siber içerik üretimi | neden klikmedya? | hazırlanan siber yayın türleri | kimiz biz
© 2007 copyright klik medya