KURUMSAL YAYINCILIK

Kurumların, ortakları ve müşterileri ile olan
ilişkilerinin yayınsal kalitesi sürekli ve ölçülebilir!

Kurumsal yayınlar, uzun vadeli ölçülebilir başarıların anahtarı olabilirler. Farklı alanlarda yaratılacak yayın türleri hedef kitleye ulaşmak ve sürdürülebilir bir ilişki demektir.

Ancak müşterilerle, çalışanlarla ve diğer ortaklarla ilişkiler nasıl yönetilir? Müşteri ile bağ nasıl kurulur? Bu bağ bir imaj transferinden öteye gidebilir mi? Birçok firma ilişki yönetiminde bu soruların yanıtlarını arar. klikmedya, çevrimiçi iletişim platformunun bu soruların yanıtlanmasında ne derece başarılı olacağının hesaplarını yapabilir. klikmedya, ürettiği ve yönettiği siber içerik üzerinden bağ kurar, kalite yaratır!

Çevrimiçi yayınlar, basılı yayınlarla hiçbir zaman çelişmez. Her ikisi de farklı alışkanlıklara hitap eder. İkisi de farklı medyalarda, başka başka sunum şekilleriyle hayat bulur. Bu yüzden kurumsal yayıncılıkta amaç, müşteri ilişkilerini yönetirken en etkin aracı bulabilmek ve kitleye ulaştırabilmektir.
Dijital okumak dijital yazmak
Web içeriğinde hangisi önce gelir? Okumak mı yazmak mı? Bir dijital içeriğin okunması önceliklidir; evet. Çünkü içeriğin amacına ulaştığı, anlam bulduğu, iletişime geçtiği ve etkileşim yarattığı yer okuma sürecinin kendisidir. Okuma bu kadar önemli de, dijital içeriğin üretilmesi, yazılması ve okumaya uygun tasarlanması önemsiz mi?
» devamı için tıklayın
kurumsal yayıncılık | siber içerik yönetimi | siber içerik üretimi | neden klikmedya? | hazırlanan siber yayın türleri | kimiz biz
© 2007 copyright klik medya