Content is King. Ama kral çıplak!

Herkes duymuştur. İçerik Kraldır. Bir daha söyleyelim: İçerik kraldır. Yüz defa daha yazdığımı farz edin, çünkü en az o kadar duymuşsunuzdur bu "mantra"yı: İçerik kraldır. Bu söz, basılı ve dijital medya bileşenlerinin en güçlü olanını işaret ediyor. Doğru. Ne var, kral sözünü ne zaman duysam benim aklıma, belki de dünyaya dair ilk öğrendiğim, ormanların kralı gelir: Aslan.

Siz en son ne zaman gördünüz bilmem, iki hafta önce Almanya'nın en büyük hayvanat bahçesinde kutu kutu kafeslerde yan yana duran aslanlara bakakaldım. Hepsi birbirine benziyordu. Herkes birbirine benzeyen aslanların fotoğraflarını çekti, bir günde binlerce fotoğraf... Ben de çektim, belki bir gün bir yerde yayımlanacak. Ama biliyorum, milyonlarca kişi, bir şekilde o hayvanat bahçesinde çekilen fotoğraflara bakacak, aynı aslanları görecek. O anda da o ilk bilgi geldi aklıma: Aslanlar kraldır. Evet, ama hangi aslanlar? Küçük kafes-kutulara hapsolmuş, yemekleri aynı, tüyleri aşağı yukarı aynı uzunlukta, kiloları benzer hayvanat bahçesi aslanları mı?

İçerik kraldır. Evet, ama hangi içerik? Herhangi bir konu hakkında bilgi ararken, arama motorunda alt alta sıralanan, birbirinin aynı bilgilendirmelerle dolu, kopya, kopya, kopya içerikler kral olabilir mi? Bir milyon arama sonucu bir tatmin anlamına gelebilir mi? İnsanların birbirine bu kadar benzeyen içeriği okuyacak vakti ve sabrı var mı? Bu sorular çoğalabilir. Her şeye rağmen güzel ve renkli tasarımların altına gizlenmiş cümleleri kral olarak gören varsa, o masaldan cümlenin tam yeri: Kral çıplak!

O zaman hangi içerik kraldır? Özgün olan. Kelimelerin boşlukta uçuşmadığı, aksine, bütün bir anlamın, anlatma isteğinin üzerine sağlam bastığı cümlelerle örülü içerik.

Otomobil üreticileri birbirlerinden farklı modeller yaratmak için ne kadar büyük yatırım yapıyorlar? Bakarsanız dört tekerlek bir motor ve şasiden bahsediyoruz. Ne var; birbirinden farklı yüzlerce otomobil modeli yaratılabiliyor. Her şey en ufak ayrıntısına kadar farklı olabiliyor. Peki, bu modeller Türkiye'de anlatılırken, birbirlerinden o kadar farklı bir içerik kullanılıyor mu? Yabancı dillerden çevrilen içerik ne kadar etkili olabiliyor? Bu örnek her sektör için verilebilir. En lüks restoran da mahalle arasındaki kebapçı da kendini anlatırken "dayanılmaz lezzet" derse, farklı olduklarına ne kadar inanabiliriz?

İçerik kraldır! Ama hangi içerik? Sizin amacınız ve ihtiyacınıza göre hazırlanmış, özgün, okunabilir, güvenilir içerik. Bu kelimeler de tanıdık, biliyorum. Güvenilir içerik! İnternette güvenilir içerik nedir biliyor musunuz, imla hatası olmayan içerik. Tüm okuma, yazma, okuduğunu anlama veya ona güvenme pratiği kâğıt ve kalemle oluşmuş bir kitleye, siber içeriği bir kral olarak algılatmak kolay iş değil. Özgün ve güvenilir içerik üretmek; yeni okuma, yazma, algılama biçimlerini bilmekten geçiyor. Tüm bu bilgileri yadsıyarak yazılan içerik çıplak kalacaktır, söylenen her söz anlamını kaybedecek, birbirine benzeyecek, eninde sonunda bir boşluğa dökülecektir. Sözler aynı şeyi söyleyecekse, neden farklı arabalara giysilere, elektronik eşyalara ihtiyacımız var? O zaman fincanda sallanan poşetin çayı da, demlikte yavaş yavaş demlenen çayın da tadı aynı olur, di mi?

İçerik kraldır. Evet. Eğer içerik kralsa, bunu yaratanlar da, en azından krala hizmet ettiğinin farkında kişiler olmalı. Di mi?

Oktay Uludağ

Diğer Yazılar:
 • Dijital okumak dijital yazmak
 • Bedavaya Nasıl İçerik Üretilir?

 • Oktay Uludağ
  Yayın Yönetmeni
  Editör
  Oruç Türker Özger
  Bilgi Teknolojileri Uzmanı
  Editör
  Tijen Burultay
  Fotoğrafçı
  Erdem Kabadayı
  Editör
  Hilal Gülsün Özger
  Kültür-Sanat Yöneticisi
  kurumsal yayıncılık | siber içerik yönetimi | siber içerik üretimi | neden klikmedya? | hazırlanan siber yayın türleri | kimiz biz
  © 2007 copyright klik medya